Dağcılıkta Kullanılan Temel Malzemeler

DAĞCILIKTA KULLANILAN TEKNİK MALZEMELER

ANA VE ARA EMNİYET NOKTALARI ;

TIRMANAN DAĞCI / DAĞCILARIN EMNİYETİ BAKIMINDAN ÖNEM TAŞIMAKTADIR . SOLO VE

BOOLDRING TIRMANIŞLAR HARİÇ TEK İP BOYU VEYA DUVAR TIRMANIŞLARINDA TEKNİK MALZEMELER KULLANILMAKTADIR.

SİKKELER - STOPERLER – FRİENDLER SİKKELER : KAYA ÜZERİNDEKİ DELİK VE ÇATLAKLARA ÇAKILMAK İÇİN İMAL EDİLMİŞ DEMİR VEYA TİTANYUMDAN YAPILMIŞ ÖZEL MALZEMELERDİR.SERT VE YUMUŞAK SİKKE OLMAK ÜZERE İKİ KISMA AYRILIR .

1   . SERT SİKKELER : KAYA İÇİNDEKİ ÇATLAĞIN YAPISINI TAKİP ETMEYİP SİKKE DOĞRULTUSUNDA KAYAYI PARÇALAYIP GİRER .

2    . YUMUŞAK SİKKELER : KAYA İÇİNDEKİ ÇATLAĞIN YAPISINA UYGUN OLARAK GİRER VE ÇATLAĞIN ŞEKLİNİ ALIR .

SİKKE ÇEŞİTLERİ : SİKKELER KENDİ ARASINDA 4 GURUBA AYRILIR .HER GRUBUN KENDİNE ÖZGÜ YAPISI VE ÇEKERLERİ ( ÇEKME GÜCÜ ) VARDIR .SİKKELERİN ÜZERİNDE NUMARALARI VE ÇEKERLERİ YAZILIDIR. ÇEKERLERİKİLO NEVTON ( KN ) OLARAK BELİRTİLMİŞTİR . 1 KN = 100 KG. DIR .

1    . UNIVERSAL SİKKELER .

2    . PROFİL SİKKELER .

3    . BONG SİKKELER.

4    . HOOK SİKKELER . NEGATİF GEÇİŞLERDE KULLANILIR .

SİKKELER VE KULLANIM YÖNTEMLERİ SİKKELER KAYAYA ÇAKILMADAN ÖNCE KAYANIN SİKKE İÇİN UYGUN OLUPOLMADIĞI VE HANGİ TİP SİKKENİN KULLANILACAĞI TIRMANICININ CAN GÜVENLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR.SİKKELERİN ÇAKILMASI

1    . SİKKE ÇAKILACAK KAYAYA ; ÇEKİÇ İLE VURULARAK KAYANIN SAĞLAMLIĞIKONTROL EDİLİR .

2    . ÇATLAĞIN YAPISINA UYGUN OLAN SİKKE SEÇİLİR. A . SİKKENİN 3 / 1 ' İ EL İLE ÇATLAĞIN İÇİNE GİRMELİDİR .

3   . SİKKE ÇAKILIRKEN ÇEKİCİN VE SİKKENİN SESİ DİNLENMELİDİR . A . ÇATLAK ÇÜRÜK İSE SES BOĞUK ÇIKACAKTIR . B . ÇATLAK SAĞLAM İSE SİKKEDE VE ÇEKİÇTE TİZ SES ÇIKACAKTIR .

4    . SİKKENİN GÖZÜ KAYAYA OTURMALIDIR. SİKKENİN GÖZÜ KAYADAN UZAKKALIYORİSE ;SİKKENİN ÇEKME KOLUNU KISALTMAK İÇİN PERLON BANTTAN VEYA YARDIMCI İPE ÜZENGİ VEYA TAM KAZIK DÜĞÜMÜ ATILARAK SİKKENİN KAYAYA EN YAKIN KISMINA BAĞLANIR.

SİKKELERİN KAYADAN SÖKÜLMESİ . ÇEKİÇLE ;

1.SİKKEYE ÇATLAĞIN YÖNÜNE GÖRE VURULARAK OYNATILIR .

2    . SİKKENİN ÇIKARKEN DÜŞMEMESİ İÇİN YARDIMCI İP İLE EMNİYETE ALINIR.

3    . ÇEKİCİN GAGA KISMI İLE SİKKE ÇEKİLEREK ÇAKILDIĞI YERDEN ÇIKARILIR.

 

 

SİKKE ÇEŞİTLERİ

ÜNİVERSAL SİKKE : DÖNME HAREKETİYLE SIKIŞAN BİR SİKKEDİR. SİKKE GÖZÜ ; SİKKE

GÖVDESİNE 45 DERECELİK AÇIYLA BAKAR.DİKEY VE YATAY ÇATLAKLARDA KULLANILIR.

HALKALI SİKKE : İKİ ÇEŞİTTİR : 1 . SİKKE GÖZÜ DAR OLAN SADECE İNİŞLERDE KULLANILIR .BU GÖZE KARABİNA GİRMEZ.2 . SİKKE GÖZÜ GENİŞ OLAN HEM ANA / ARA EMNİYET NOKTALARINDA HEMDE İNİŞLERDE KULLANILIR . BU GÖZE KARABİNA TAKILABİLİR .

YATAY SİKKE : YATAY ÇATLAKLARDA KULLANILIR . GÖZÜN İDEALYERLEŞTİRME ŞEKLİ ÇEKİŞ YÖNÜNE BAKMALIDIR .

KÖŞELLİ SİKKE : YATAY ÇATLAKLARDA KULLANILIR .

BIÇAK SİKKE : İKİ GÖZÜ TEK YÜZEYİ OLUP EN İNCE SİKKEDİR. EN DAR ÇATLAKLARDA KULLANILIR .

Z PROFİL SİKKE : SİKKELERDEN GENİŞ BONGLARDAN DARDIR . ÇATLAKLARDA KULLANILIR.

YASSI PROFİL SİKKE : PROFİL SİKKELERİN KULLANIM AMAÇLARIGİBİDİR . SİKKE GÖZÜ ÇİFT YÜZEYDE DEĞİL TEK YÜZEYDEDİR .

BONG SİKKELERMETALLERİN İKİYE KATLANARAK DEĞİŞİK BÜYÜKLÜKTE VE ÇEKERDE YAPILMIŞ EMNİYET MALZEMELERİDİR. YATAY VE DİKEY ÇATLAKLARA ÇAKILMAKSURETİYLE ANA VE ARA EMNİYET NOKTASI OLARAK KULLANILIR . DAR PROFİL SİKKE : DAR ÇATLAKLARA ÇAKILIR .

GENİŞ PROFİL SİKKE : ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ ÇATLAKLARDA KULLANILIR .

BONG : BONG TİPİ SİKKELERİN EN BÜYÜĞÜDÜR. ÜZERİNDEKİ DELİKLER KARABİNA TAKILMAK İÇİNDİR.

BONG SİKKELERİN KULLANILMASI STOPERLER DEĞİŞİK ŞEKİLDE VE BÜYÜKLÜKTE METAL MALZEMELERDEN YAPILMIŞ YUKARIDAN AŞAĞIYA VEYA İÇTEN DIŞA DOĞRU DARALAN KAYA ÇATLAKLARINA SIKIŞTIRILMAK SURETİYLE ÇALIŞAN MALZEMELERDİR .TEL VE İP SAPLI OLMAK ÜZERE İKİ KISMA AYRILIR .

1   .TELLİ STOPERLER ; 1 NUMARADAN ( KÜÇÜK ) 12 NUMARAYA ( BÜYÜK ) KADAR İKİ YÜZLÜ ,DÜZ VE KAVİSLİ OLMAK ÜZERE İKİ ÇEŞİTTİR.H^R STOPERİN ÜZERİNDE ÇEKERİ VE KAÇ NUMARA OLDUĞUNU BELİRLEYEN RAKAMLAR YAZILIDIR .TELLİ STOPERLERİ KAYAYA SIKIŞTIRMAK DAHA KOLAYDIR.

2   .İPLİ STOPERLER ; DEĞİŞİK BOYLARDA , DEĞİŞİK ŞEKİLLERDE VE DEĞİŞİKÇEKERLERDE STOPERLER MEVCUTTUR .KULLANIM YERLERİ KAYANIN YAPISINA VE ÇEŞİTLERİNE GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR .

STOPER ÇEŞİTLERİ STOPERLER : KENDİ ARALARINDA 3 KISMA AYRILIR .

1   . STOPERLER : İKİ YÜZLÜ , AŞAĞIYA DOĞRU DARALIRLAR VE TELLİDİRLER .

2   . HEXZANTRICLER : 6 KÖŞELİDİRLER İP SAPLI VEYA TEL SAPLI OLANLARI VARDIR . DÖNME VEYA SIKIŞMA METODUYLA ÇALIŞIRLAR .

3       . TRICAMLAR : BİR UCU SİVRİ DİĞER KISIMLARI ELİPS ŞEKLİNDEDİR .ÇATLAĞIN ŞEKLİNE GÖRE SIKIŞMA VEYA DÖNME METODUYLA ÇALIŞIRLAR .KARABİNA TAKILAN KISIM PERLONDAN YAPILMIŞTIR.

 

HEXZENTRICLER HEXZENTRIC : KELİME ANLAMI ALTI KÖŞELİ DEMEKTİR . ALTI KÖŞESİ BİR BİRİNDEN FARKLI DÜZLEM ÜZERİNDEDİR . DARALAN ÇATLAKLARDA SIKIŞTIRMA YÖNTEMİYLE KULLANILABİLDİĞİ GİBİ PARALEL ÇATLAKLARDA VEYA YAVAŞ DARALAN ÇATLAKLARDA DÖNME YÖNTEMİYLE ÇALIŞIR .DÖNME YÖNTEMİYLE SIKIŞTIRIRKEN METAL VEYA İPİN ÇEKME YÖNÜNDEKİ KAYA YÜZEYİNEYAKIN OLMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR . YÜZEYLERDEN EN AZ İKİSİNİN KAYAYA ÇOK İYİ TEMAS ETTİĞİNE DİKKAT EDİLMELİDİR .

TRICAMLAR FRIENDLER FRIEND : HER TÜRLÜ ÇATLAĞA SON DERECESAĞLAM ŞEKİLDE OTURAN KULLANIMI SON DERECEKOLAY ÖZELLİKLE DEĞİŞİK BOY ÇATLAKLARI OLAN KAYALARA TIRMANIRKEN DAĞCILARIN TERCİH ETTİĞİ MALZEMEDİR . SERT VE FLEXIBIL SAPLI OLMAK ÜZERE İKİ KISMA AYRILIRLAR .FRIENDI ÇATLAĞA TAKMADAN ÖNCE ÇEKME KOLU3 / 2 GERİYE ÇEKİLMELİDİR . DÖRT OYNAK KAFADAN EN AZ İKİSİ KAYAYA SAĞLAM OLARAK OTURMALIDIR .FRIENDE YÜK BİNDİKÇE KAYAYA OTURMASI SAĞLAMLAŞIR .FRIENDI ÇATLAKTAN ÇIKARMAK İÇİNÇATLAĞIN İÇİNE DOĞRU BASINÇ UYGULADIKTAN SONRA KURMA KOLUNU 3 / 3 GERİYE ÇEKİLİR .FRIENDIN İÇİNDEKİ YÜK BOŞALACAĞINDAN FRIEND KOLAYCA ÇATLAKTAN ÇIKARILIR .

STOP DECENDER 9-12 MM. KALINLIĞINDAKİ STATİK VE DİNAMİK TEK İPLERDE : İNİŞ , TIRMANIŞ VE İP GERDİRMEDE KULLANILAN TEKNİK MALZEMEDİR . HER ORTAMDA AÇILIP İPİN KOLAY TAKILABİLMESİ KULLANIM KOLAYLIĞI GETİRMİŞTİR .İP EMNİYET KEMERİNE YAKIN BÖLÜMDEN TAKILDIKTAN SONRA DOLAŞARAK SON BÖLÜME GELİR . VE KİLİT KAPATILIR .YÜK BİNDİKÇE KUMANDA KOLU İPİ SIKARAK HAREKETİNİ ENGELLER . HAREKET İÇİN KOLA HAFİDÇE BASTIRILMALIDIR .

JUMARLAR JUMAR : TIRMANMADA , STATİK İPLERİ GERDİRMEDE , KURTARMADA ; ANA İPLERİN GERİ KAÇMASINI ÖNLEMEK İÇİN ALÜMİNYUMDAN YAPILMIŞ MALZEMEDİR .KULLANILMASI JUMARI KULLANMADAN ÖNCE EL KİTABINA ( KULLANMA KILAVUZU ) BAKILMALI VE TEHELİKELİ OLMAYAN YERLERDE TECRÜBEKAZANMAK İÇİN KULLANILMALIDIR .

JUMAR : 8 - 13 MM .KALINLIĞINDAKİ İP İLE KULLANILMALIDIR . KİLİT MEKANİZMASI AÇILDIKTAN SONRA İP ;İP YUVASINA TAKILIR VE MEKANİZMA KAPATILIR . MEKANİZMANIN ÖNÜNDE BULUNAN DELİĞE KARABİNA TAKILARAK ZOR ŞARTLÂRDA İPİN JUMARDAN AYRILMASIVE KİLİT MEKANİZMASINI SIKIŞTIRMASI ÖNLENMİŞ OLUR . JUMARIN BİRİSİ GÖĞÜSETAKILDIĞI ZAMAN DİĞERİ EL JUMARI OLARAKKULLANILIR . JUMAR TIRMANMA SÜRESİNCEYARDIMCI İP İLE KULLANICIYA BAĞLANMALIDIR.

SEKİZLİ ALUMİNİUMDAN YAPILMIŞ İKİ GÖZLÜ VE ÇOK DEĞİŞİK ŞEKİLLERİ OLAN ÖZELLİKLE İPLİ İNİŞLERDE KULLANILAN MALZEMEDİR .YER VE ZAMANA BAĞLI OLARAK LİDER TIRMANIŞINDA LİDERİN EMNİYETİNİ ALMADA KULLANILDIĞI GİBİ KURTARMA FAALİYETLERİNDEDE KULLANILMAKTADIR .ŞOKA KARŞI DİRENCİ YOKTUR .YAPISINDAN DOLAYI İPİN BURULMASINI ÖNLER VE İPİN DÜZGÜN ŞEKİLDE SEKİZLİNİN İÇİNDEN KAYMASINI SAĞLAR .KULLANILMASI

1   . ANA İP BÜYÜK GÖZÜN İÇİNDEN GEÇTİKTEN SONRA KÜÇÜK GÖZÜN ETRAFINI DOLANIR VE BÜYÜK GÖZÜN İÇİNDEN DIŞARI ÇIKAR.KÜÇÜK GÖZE KARABİNA TAKILARAK EMNİYET KEMERİNE SABİTLENİR.

2   . ANA İP BÜYÜK GÖZDEN GEÇTİKTEN SONRAKARABİNA TAKILMIŞ KÜÇÜK GÖZE GİRMEDEN DİREK KARABİNANIN İÇİNDEN GEÇEREK BÜYÜK GÖZDEN DIŞARI ÇIKAR .

 

MAKARALAR DAĞCILIKTA ÖZELİKLE ARAMA VE KURTARMADAÇALIŞMALARINDA KULLANILAN TEKNİK MALZEMELERDENDİR .HAVA HATTI GEÇİŞLERİNDE GERDİRİLEN STATİK İP ÜZERİNDE HAREKET KOLAYLIĞI SAĞLAYARAK KAZAZEDEYİ SARSMADAN KARŞIDAN KARŞIYA AKTARMADA , VADİDEKİ KAZAZEDEYİ YUKARI ALMAYA VEYA YUKARIDAKİ KAZAZEDEYİ VADİ TABANINA AKTARMADA KULLANILIRLAR .ÜZERLERİNDE MAKSİMUM ÇEKERLERİ kN . OLARAK BELİRTİLMİŞTİR .AĞIR YÜKLERİ GERİLİ İP ÜZERİNDE AKTARMA YAPARKEN TANDEM KULLANILMASI TAVSİYE EDİLMEKTEDİR TANDEMİN İÇİNDE BULUNAN İKİ ADET MAKARA AYNI ANDA İP ÜZERİNDE HAREKET ETTİĞİNDEN İPE TEK NOKTADAN YÜK BİNMEMEKTEDİR .MAKARALARI KULLANDIKTAN SONRA TEMİZLEMEK DÖNEN KISIMLARINI YAĞLAMAK VE İÇERİSİNE KAÇAN YABANCI MADDELERİ ÇIKARMAK MALZEMENİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASINI SAĞLAR .

KARABİNALAR : DAĞCILIKTA KULLANILAN ;ANA EMNİYET NOKTALARI KURMADA , ARA EMNİYET NOKTALARINDA ,İPE BAĞLANMADA ,KURTARMALARDA ,İNİŞ VE ÇIKIŞLARDA ,MALZEME TAŞIMADA VS . KULLANILAN EN ÖNEMLİ MALZEMELERDEN BİRİSİDİR .KENDİ ARASINDA İKİ KISMA AYRILMAKTADIR .

1   . KİLİTLİ KARABİNALAR

A . HMS : KARABİNALARIN EN BÜYÜK ÇEŞİTLERİDİR .GENELİKLE BİR VEYA BİRKAÇ İPİN BİR ARADAKULLANILDIĞI YERLERDE , İNİŞ VE ÇIKIŞLARDADAĞCININ İPE GİRECEĞİ YERLERDE KULLANILIR. ( 1 ) VİDALI . ( 2 ) YAYLI . ( 3 ) ÇEVİRMELİ ( DÖNDÜRMELİ )ÇEŞİTLERİ VARDIR .

B . KLASİK : HMS' DEN DAHA KÜÇÜKTÜR CAN EMNİYETİNİN ÖN PLANA ÇIKTIĞI YERLERDE KULLANILMAKTADIR .ÇEKERLERİ : YATAY , DİKEY VE KİLİT MEKANİZMASININ AÇIK KALMASINA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR.

2   . KİLİTSİZ KARABİNALAR :GENELİKLE YARDIMCI POZİSYONLARDA KULLANILMAKTADIRLAR ARA EMNİYET NOKTALARINDA .MALZEME TAŞIMADA . VS .İMAL DURUMLARINA GÖRE ÇOK FAZLA VE DEĞİŞİK YAPIDA ÇEŞİTLERİ VARDIR .

A . EĞİK KAPILI . ÖZELLİKLE ARA EMNİYET NOKTALARINDA TIRMANMA İPİNİNKOLAYCA TAKILABİLMESİ İÇİN ÜRETİLMİŞTİR.

B . DÜZ KAPILI : ARA EMNİYET NOKTALARINDA KAYADAKİ EMNİYETE MALZEMESİNE TAKMAK İÇİN ÜRETİLMİŞTİR .

C . GENİŞ AĞIZLI : YAPI OLARAK HMS 'LERE BENZER KİLİTSİZDİR . LİDER TIRMANIŞLARINDA YARDIMCI MALZEMELERİ EMNİYET KEMERİNE ASMADA KULLANILIR .

ÇEKERLERİ : YATAY , DİKEY VE KİLİT MEKANİZMASININ AÇIK KALMASINA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR. ANILAN DEĞERLER KARABİNANIN ÜZERİNDE YAZMAKTADIR .

ATC - TUBER - FAAL GUY - TIBLOC - REVERSO YARIM KAZIK DÜĞÜMLERİN İPİ BÜKMESİ SONUCU İNİŞ VE ÇIKIŞLARDA GÜÇLÜKLERLE KARŞILANMAKTADIR .BU GÜÇLÜKLERLE KARŞILAŞMAMAK İÇİN AYNI İŞİ YAPAN ŞEKİL VE YAPILARI FARKLI ATC . TUBER .BREAKE . FAAL GUY VE REVERSO ÜRETİLMİŞTİR . ANILAN MALZEMELER TEK VE İKİZ İP İLE KULANILABİLMEKTEDİR .İP İKİYE KATLANDIKTAN SONRA ANILAN MALZEMELERİN DELİK KISMINDAN İÇERİ SOKULMAKTA VE EMNİYET KEMERİNE TAKILI OLAN KARABİNAYA TAKILMAKTA VE KULLANILMAKTADIR .

TIBLOC : ÇALIŞMA ÖZELLİĞİ OLARAK JUMARA BENZEMEKTE FAKAT JUMARDAN DAHA BASİT KULLANIM ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR.ANA İPE TAKILAN TİBLOCUN İPTEN ÇIKMASINI ÖNLEMEK İÇİN KARABİNA TAKILMAKTA İÇİNDEKİ DİŞLER NEDENİYLE İLERİ GİTMEKTE GERİ GELMEMEKTEDİR.

PROTRAXION TIRMANMADAN , JUMARA , SABİT HATTAN GEÇMEYE , İPE ASILMAYA KADAR PEK

ÇOK ÖZELLİĞİ İÇİNDE BARINDIRAN BİR TEKNİK MALZEMEDİR .8 - 13 MM. KALINLIĞINDAKİ STATİK VE DİNAMİK İPLERDE KULLANMA ÖZELLİĞİNE SAPİPTİR .YAĞMURLU HAVALARDA İPİN ÇAMURLA KİRLENMESİ DURUMUNDA KAVRAMA DİŞLERİNİN KENARINDAN ÇAMURLU SUYUN AKMASINA İMKAN VEREN DELİKLER VARDIR .38 MM .KALINLIĞINDAKİ SERTLEŞTİRİLMİŞ ALÜMİNYUM MAKARA SAYESİNDE KOLAYCA DÖNME HAREKETİNİ MEYDANA GETİREREK İP ÜZERİNDE PROTRAXION ' A HAREKET KOLAYLIĞI SAĞLAMIŞTIR .İSTENİLDİĞİNDE PROTRAXION ' DAN AYRILMA VEYA YENİDEN KULLANMA ÖZELLİĞİNE SAHİP OLMASINDAN DOLAYI ARAMA VE KURTARMADA KULLANICIYA KOLAYLIK SAĞLAMAKTADIR».

YO - YO KARABİNAYLA ; İNİŞTE , TIRMANMADAVEYA DİĞER EMNİYET UYGULAMALARDA KULLANILAN YARIM KAZIK DÜĞÜMÜ SÜRTÜNMEDEN DOLAYI SADECE İPİN YIPRANMASINI DEĞİL AYNI ZAMANDA BURULMASINIDA SEBEP OLMAKTADIR .BU NEDENLE İP VERMEK VEYA BOŞLUK ALMADA ZORLUKLARLA KARŞILAŞILMAKTA İPİN BURULMASINI ÇÖZMEK İÇİN ZAMAN HARCANMAKTADIR .YO-YO ; BU PROBLEMİ ÇÖZMÜŞTÜRCANLI İP BEYAZ METAL TAKILI KISMA GELMEK MECBURİYETİNDEDİR . U ŞEKLİNDE GETİRİLEN İP YO-YO 'NUN İÇİNE SOKULUNCA ALT BÖLÜMDE BULUNAN DELİĞE TAKILAN KARABİNA İPİN VE YO-YO ' NUN İÇİNDEN GEÇEREK EMNİYET KEMERİNE VEYA EMNİYET NOKTASINA TAKILIR . İPİ EMNİYETE ALMAK İÇİN HER İKİ YÖNE DOĞRU İPİ ÇEKMEK YETERLİ OLACAKTIR .

ÇEKİÇ - SKYHOOK - REGELETE ÇEKİÇ : DAĞCILIKTA KULLANILAN FARKLI FİRMALARIN ÜRETTİĞİ FARKLİ ÇEKİÇ ÇEŞİTLERİ BULUNMAKTADIR .ANA AMAÇ AYNIDIR . EMNİYET MALZEMELERİNİ KAYAYA ÇAKMAK KAYADAN ÇIKARMAK VE KAYALARIN SAĞLAMLIĞINI DENEMEKTİR . ÇEKİÇLER YAPI BAKIMINDAN 4 GRUPTA İNCELENİR .

1  . ÇEKİÇ KISMI : KAYAYA MALZEME ÇAKMAK VE KAYA YAPISININ TESTİ İÇİN KULLANILIR

2  . GAGA : KAYAYA ÇAKILI MALZEMELERİ ÇIKARMADA VE ÇATLAĞIN İÇİNDEKİ GEVŞEKMALZEMELERİ TEMİZLEMEDE KULLANILIR .

3   . SAP : METAL ÜZERİNE PLASTİK KAPLANMIŞTIR AMACI DARBELERİN ŞOKUNU EMMEKTİR.

4  . İP KISMI : KAZMAYI BİLEĞE TAKMAK VEYA EMNİYET KEMERİNE ASARAK KAZMANIN DÜŞMESİNİ ÖNLEMEKTİR .SKY HOOK : YAPAY TIRMANMA MALZEMESİDİR KAYADAKİ ÇIKINTI , DELİKLER VE GENİŞ YÜZEYLERDE KULLANILIR .REGELETE : YAPAY TIRMANMA MALZEMESİDİR KAYADAKİKÜÇÜK ÇIKINTI ,ÇATLAK VE DAR YÜZEYLERDE KULLANILIR.

GRIGRI - ROPEMAN — İP VE METAL MERDİVEN

GRIGRI : İNİŞ MALZEMESİ OLARAK ÜRETİLMİŞTİRTEKNİĞİNİ İYİ ÖĞRENİNCE ZOR OLSADA JUMAR GİBİ KULLANMA ÖZELLİĞİ VARDIR . 8 - 11 MM .LİKİPLERLE KULLANILMAKTADIR . KARABİNA DELİĞİNE(l) KARABİNA TAKTIKTAN SONRA EMNİYET KEMERİNE TAKILIR KUMANDA (2) KOLUNU TERS YÖNE ÇEKİNCE İNİŞ YAPILIR .

MERDİVENLER YAPAY TIRMANIŞ MALZEMELERİDİR . İPTEN , PERLONDAN , VEYA METALDEN YAPILMIŞ ÇEŞİTLERİ VARDIR . UÇ KISMINDA FİFİ ÇENGELİ İLE EMNİYET NOKTALARINA TAKILARAK YAPAY TIRMANIŞ YAPILMAKTADIR . FİFİ ÇENGELİNİN ÜZERİNDE BULUNAN İNCE DELİK YARDIMCI İP TAKILMAK İÇİN OLUP ULLANICIYA SABİTLENİR VE MERDİVENİN DÜŞMESİ ÖNLENMİŞ OLUR .

ROPEMAN : PURSİĞİN YERİNE İMAL EDİLMİŞMETALDAN YAPILMIŞ BİR MALZEMEDİR . MALZEMENİN DÜŞMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN ÜZERİNDEKİ METAL İP İLE KULLANICIYA SABİTLENİR . 8 - 11 MM .LİK İP KULLANILMAKTADIR .

NUT KEY - FRIEND ÇIKARICISI - BATON ARA

EMNİYET NOKTALARI KURARKEN KULLANDIĞIMIZ MALZEMELER BAZEN SIKIŞIP YERİNDEN ÇIKMAYABİLİR .ANILAN MALZEMELERİ ÇIKARMAK İÇİNNUT KEY KULLANILMAKTADIR . NUT KEY ' İN UÇUNU KAYA İÇİNDE SIKIŞAN MALZEMELERİN ALT NOKTASINA VE ÇIKMA YÖNÜNÜN TERSİNE

İTEREK YERİNDEN OYNATILIR VE ÇIKARILIR .FRIEND ÇIKARICISIFRIENDLER UYGUN TAKILMADIGI ZAMAN (3/2 SİSTEMİ ) YERİNDEN ÇIKMAZLAR .

FRIEND ÇIKARICISI : YAYLI DİŞLİLERİN ÜZERİNE BASINÇ UYGULAYARAK FRİENDİ YERİNDEN ÇIKARIR

BATON : UYGUN BATON KULLANIMI ÜZERİMİZDEKİ YÜKÜN 3 / 1 'Nİ ALABİLİR AYAKTA DURAN DAĞCI DİRSEKLERİNİ 90 LİK AÇIYLA TUTTUĞUNDA ELİNİN İÇİNDEKİ BATONLARIN UÇLARI YERE DEĞMELİDİR .

EMNİYET KEMERLERİ:DAĞCININ TIRMANIŞTA , İNİŞTE VE KURTARMADA KULLANDIĞI MALZEMEDİR GENELLİKLE PERLONDANYAPILMIŞ VE BAĞLANMA NOKTALARINDAMETAL KLİPSLER KULLANILMIŞTIR .ÜÇ ÇEŞİTTİR .

1  . FULL BODY EMNİYET KEMERİ .

2   . ALT EMNİYET KEMERİ .

3   . ÜST EMNİYET KEMERİ .

EMNİYET KEMERLERİ GİYİLDİKTEN SONRA BAĞLAMA KLİPSLERİNE ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLMELİDİR .BAZI EMNİYET KEMERLERİNİN KLİPSLERİN İNÜZERİNDE HATALI BAĞLANILDIĞI ZAMAN HATALI GİYİLDİĞİNİ BELİRTEN ( DANGER ) TEHELİKELİ YAZISI DIŞTANOKUNACAK ŞEKİLDE GÖZÜKÜR . EMNİYET KEMERİ VÜCUDUN HAREKETKABİLİYETİNİ KISACAK KADAR SIKIÜZERİMİZDEN DÜŞECEK KADAR GEVŞEK OLMAMALIDIR .

EMERJENSİ EMNİYET KEMERİNİN YAPILMASI EMNNİYET KEMERİ OLMADIĞI ZAMAN VE KULLANMAK GEREKLİ İSE YARDIMCI MALZEMELERDEN EMNİYET KEMERİ YAPMAK MÜMKÜNDÜR .YARDIMCI MALZEMELER :

 1. PERLON .

2   . YARDIMCI VEYA TAM İPTİR.

1  .YETERLİ UZUNLIKTA PERLON BAĞLANDIKTAN SONRA BELİN ETRAFINA SARILIR .ALT KISIMDA BULUNAN PERLON BACAK ARASINDAN ALINARAK ÜST NOKTADAKİ DİĞER UÇLARLA BİRLEŞTİRİLİR VE KARABİNA TAKILIR.2 .PERLON BELE BAĞLANIR UÇLARININ YERE KADAR UZANMASI SAĞLANIR AYAKLAR PERLONUN İÇİNDEN GEÇİRİLİP BELDEKİ EMNİYET KEMERİNİN İÇİNDEN KARABİNAYA TAKILIR

KASKLAR DAĞCININ BAŞINI ;TAŞ DÜŞMELERİNDE , ÇARPMALARDA KORUMAK İÇİN POLYETHELENE VEYA POLYCARBONETE ' DEN YAPILMIŞ DARBELERE KARŞI ESNEYEBİLEN ÖZELLİĞİ SAYESİNDE KOLAYCA KIRILMAYAN GÜVENLİK MALZEMEDİR .GECE YÜRÜYÜŞLERİNDE FENERİN TAKILABİLMESİ İÇİN ÖZEL PARÇALAR EKLENMİŞTİR .KASKIN İÇİNDEKİ AYARLAMA BANTLARI SAYESİNDE KULLANICININ BAŞININ ÖLÇÜLERİNE GÖRE AYARLANABİLMEKTEDİR .ÜZERİNDEKİ DELİKLER ISININ DIŞARI ÇIKMASINI KOLAYLAŞTIRACAK ŞEKİLDE DÜZENLENMİŞTİR .KASKIN AYARLARI YAPILDIKTAN SONRA BOYNUN ALTINDAKİ KLİPSLERİ KULLANICIYI BOĞMAYACAK VE KASKIN OYNAMASINI ÖNLEYECEK ŞEKİLDE SIKMAK KULLANICININ EMNİYETİ İÇİN ÖNEMLİDİR .

SIRT ÇANTASI SIRT ÇANTALARI : ETKİNLİK SÜRESİNCE DAĞCININ KULLANDIĞI MALZEMELERİ TAŞIMAK İÇİN KORDURADAN YAPILMIŞ FARKLI BÜYÜKLÜKTE VE FARKLI YAPIDA SIRT ÇANTALARI MEVCUTTUR . İDEAL SIRT ÇANTASI BÜYÜKLÜĞÜ KULLANICININ BOYU İLE ORANTILI OLMALIDIR .ÖR :175 CM . BOYUNDAKİ BİR DAĞCI İÇİN İDEAL ÇANTA KAPASİTESİ 75 - 80 LT. OLMALIDIR . SIRT ÇANTASI AYARLARI KULLANICI TARAFINDAN VÜCUT UYGUNLUĞUNA GÖRE AYARLANMALIDIR . SIRT

ÇANTASI AĞIRLIĞI ASLA OMUZLARDA YÜKLENMEMELİDİR . YÜK BELE BİNMELİ OMUZLAR DENGELEYİCİ OLMALIDIR . SIRT ÇANTASI VE AYARLARI SIRT ÇANTASININ YERLEŞTİRİLMESİSIRT ÇANTASINI YERLEŞTİRİLMESİ KULLANICIYA RAHATLIK SAĞLAYACAĞI GİBİ DENGE BAKIMINDAN ÖNEMLİDİR .

1   . AĞIR MALZEMELER SIRTA YAKIN OLMALIDIR .ÇANTANIN DIŞINA DOĞRU HAFİF MALZEMELER GELMELİDİR .

2    . EN SON KULLANILACAK MALZEMELER ÇANTAYA ÖNCE KONULMALIDIR .

3    . ACİL KULLANIMI OLAN MALZEMELER EN ÜSTE KONULMALIDIR .

4    . ÇANTANIN İÇİNE KONACAK BÜYÜK BOY NAYLON POŞETİN İÇİNE TÜMMALZEMELER KONMALIDIR YAĞMUR YAĞINCA ISLANMALARI ÖNLENMİŞ OLUR . BENZİN GİBİ AKICI MALZEMELER ÇANTANIN EN ALTINDA OLMALIDIR. OCAKLAR - BAKIMLARI VE YAKMA TEKNİKLERİ OCAKLAR - BAKIMLARI VE YAKMA TEKNİKLERİ

OCAK : DAĞCININ YEMEĞİNİ PİŞİRMESİ VE İHTİYACI OLAN SICAK SIVIYI ALABİLMESİ İÇİN ÖZEL İMALAT FARKLI İKLİM ŞARTLARINDA YANABİLEN FARKLI FİRMALAR TARAFINDAN DEĞİŞİK TİPTE OCAKLAR ÜRETİLMİŞTİR .

OCAK YAKITLARI : FİRMANIN EL KİTABINDA BELİRTİLMİŞTİR . WHITE GAZ VEYA BENZİN TÜM OCAKLARDA EMNİYETLE YANMAKTADIR .

ÖN ISITMA : OCAKLARDAKİ BENZİNİNİN ÇİĞ YANMASINI ÖNLEMEK İÇİN İSPİRTO , ASETON VS GİBİ ÖN ISITICILARIN ISITMA KABINA DOLDURULARAK YAKILMASIR . ÖN ISI OCAĞIN ISINMASINI SAĞLAR . ÖN ISITICIDAKİ YAKITIN BİTMESİNE YAKIN BENZİN YAVAŞÇA AÇILARAK OCAK ALEVLENDİRİLİR .

BAKIM : ETKİNLİĞE GİTMEDEN ÖNCE VE DÖNDÜKTEN SONRA OCAKTAMEMEN SÖKÜLÜP TEMİZLENMELİDİR . ÖZELLİKLE BENZİN MEME DELİKLERİ VE ÇELİK TELLER ( BAZI OCAKLARDA BULUNMAMAKTADIR ) TEMİZLENİP BASINÇLI HAVA TUTULMALIDIR .OCAK İMALAT FİRMALARI : YAYGIN OLARAK MSR VE KOLEMAN FİRMALARIDIR

DAĞ İPLERİ - ÇEKERLERİ VE ÇEŞİTLERİ

İP : DAĞCILAR TARAFINDAN; TIRMANMA'İNME ,YATAY GEÇİŞLERDE; EMNİYETİ SAĞLAMA K VE ARAMA KURTARMADA SEDYE YAPMAK İÇİN KULLANILAN MALZEMEDİR.

İP ÇEŞİTLERİ : DAĞCILIKTA KULLANILAN İPLER STATİK VE DİNAMİK OLMAK ÜZERE İKİ ÇEŞİTTİR. KULLANILIŞ DURUMUNA GÖRE İPLER : KULLANILIŞ DURUMLARINA GÖRE İPLER İKİYE AYRILIR. ANA İPLER VE YARDIMCI İPLER.

ANA İPLER : 8 MM'DEN ll'MM YE KADAR OLAN İPLER ANA İPLER SINIFINA GİRER.

YARDIMCI İPLER : 4 MM' DEN 7 M M TE KADAR OLAN İPLER YARDIMCI İPLER SINIFINA GİRER.İPLERİN SINIFLANDIRILMASI : İPLER SINIFLARINA GÖRE ÜÇ'E AYRILIR

YARIM İP : 8 VE 8/5 MM KALINLIĞINDAKİ İPLER YARIM İP OLARAKDEĞERLENDİRİLİR.

İKİZ İP : 9 MM VE 9/5 MM KALINLIĞINDAKİ İPLER İKİZ İP OLARAKDEĞERLENDİRİLİR.

TAM İPLER : 10 MM TO/5 MM VE 11 MM KALINLIĞINDAKİ İPLER TAM İP OLARAK DEĞERLENDİRİLİR.

DİNAMİK İP ÇEŞİTLERİ

HAVA DURUMUNA GÖRE İP ÇEŞİTLERİ

 1. DRY ( KURU ) İP : SADECE KURU HAVALARDA KULLANILIR.
 2. WET ( ISLAK ) İP : ISLAK HAVALARDA KULLANILIR.KURU HAVALARDADA KULLANILABİLİR KURU VE ISLAK -KURU İPE NAZARAN DAHA SERTTİR.
 3. WET -DRY ( ISLAK - KURU ) İP : HEM ISLAK HAVALARDAHEM KURU HAVALARDA KULLANILIR.

PERLONLAR PERLON : ÖZEL MAKİNALARDA DOKUNMUŞ ÇOKFARKLI RENKTE VE ÜZERLERİNDE ÇEKERLERİNEGÖRE ÇİZGİLER BULUNAN STATİK DAĞCILIK MALZEMESİDİR .DAĞCILAR TARAFINDAN : ANA EMNİYET NOKTALARINDA , ARA EMNİYET NOKTALARINDA , EMERJENSİ EMNİYET KEMERİ YAPMADA VS . KULLANILMAKTADIR .YAPILIŞ ÖZELLİĞİNE GÖRE İKİ ÇEŞİTTİR :

1    . TÜPLÜ .

2    . TÜPSÜZ ( TEK PARÇA )ÇEKERLERİ : PERLONLAR KULLANIM ÖZELLİKLERİNE GÖRE FARKLI ÇEKERLERDE YAPILMAKTADIR . FARKLIİMALAT FİRMALARI FARKLI ÇEKER VERMEKTEDİR .GENELLİKLE PERLONUN ARKA YÜZÜNDEKİ HER ÇİZGİNİN ÇEKERİ 500 KG. OLARAK DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR .DÖRT ÇİZGİ VE ÜSTÜNDEKİ PERLONLAR KURTARMALARDA KULLANILMAKTADIR .BAZI PERLONLAR YAPILIRKEN UÇLARI BİR BİRİLERİNİN ÜZERİNE GELECEK ŞEKİLDE DİKİLMİŞLERDİR . BU TİP PERLONLAR EKSPRES OLARAK İSİMLENDİRİLMEKTEDİR . GENELLİKLE ARA EMNİYET NOKTALARINDA KULLANILMAKTADIRLAR .

İP DÜĞÜMLERİ

DÜĞÜM NEDİR : İKİ VEYA DAHA FAZLA İPİN BELİRLİ BİR DÜZEN İÇİNDE YAN YANA VEYA ÜS ÜSTE GELEREK SIKIŞMA METODUYLA ÇALIŞMASINA DÜĞÜM DENİR.DÜĞÜM ÇEŞİTLERİDÜĞÜMLER YAPILARINA VE ÇALIŞMA SİSTEMİNE GÖRE 2 ' YE AYRILIRLAR

1    . HAREKETLİ ( DİNAMİK ) DÜĞÜMLER :

( A ) : YARIM KAZIK

( B ) : PÜRSİK2 .

HAREKETSİZ ( STATİK ) DÜĞÜMLER :

(A)    : SEKİZLİ

(B)    : TAMKAZIK                                     '

(C)     : BULİN

(D)    : KÖRDÜĞÜM

(E)     : KELEBEK

(F)     : İZBARÇO

(G)    : CAMADAN

(H)     : BALIKÇI

(İ) : PERLON BANT DÜĞÜMLER VE KULLANIM YERLERİA .

BİRİNCİ DERECEDE BİLİNMESİ GEREKLİ DÜĞÜMLER

1 . SEKİZLİ : SABİTLEME DÜĞÜMÜDÜR . ANA EMNİYET NOKTALARINDA VE İPEBAĞLANMADA KULLANILIR .

2    . TAM KAZIK : SABİTLEME DÜĞÜMÜDÜR . ANA EMNİYET NOKTALARINDA VEYAİPİ SABİTLAMADE KULLANILIR .

3    . YARIM KAZIK : TIRMANAN VEYA İNİŞ YAPAN DAĞCIYA İP VERMEDE / ALMADAKULLANILIR .

4   . ÇİFT BALIKÇI : İP HALKASI OLUŞTURMAK , AYNI VEYA DEĞİŞİK KALINLIKLARDAKİ İKİ İPİ BİR BİRİNE BAĞLAMADA KULLANILIR .

5   . PÜRSİK : YÜKLENİNCE SIKIŞAN BİR DÜĞÜMDÜR . İNİŞ VEYA ÇIKIŞLARDAEMNİYET İÇİN KULLANILIR .

6    . PERLON DÜĞÜMÜ : İKİ PERLONUN UCUNU BİR BİRİLERİNE BAĞLAMADA KULLANILIR .

B .İKİNCİ DERECEDE BİLİNMESİ GEREKLİ DÜĞÜMLER

1    . KÖRDÜĞÜM : İPİN SONUNA ATILIR DAĞCININ İPTEN ÇIKMASINI ÖNLER .

2    . BULİN : DAĞCININ İPE BAĞLANMA VEYA İPTEN EMNİYET KEMERİ YAPMADA KULLANILIR .

3    . CAMADAN : AYNI KALINLIKTAKİ İKİ İPİ BİRBİRİNE BAĞLAMADA KULLANILIR .

4   . KELEBEK : ARAMA KURTARMADA KULLANILAN BİR DÜĞÜMDÜR . İPTE AYNI UZUNLUKTA VEYA FARKLI UZUNLUKTA İKİ UÇ ELDE ETMEDE KULLANILIR .

DAĞCILIK DÜĞÜMLERİNDE ARANAN ÖZELLİKLER

DAĞCILIKTA KULLANILAN DÜĞÜMLER YER VE ŞARTLARA BAĞLI OLMADANBAZI ÖZELLİKLERE SAHİP OLMALIDIR .BUNLAR :

1    . SAĞLAM OLMALIDIR .

2    . BASİT OLMALIDIR .

3    . KOLAY ATILABİLMELİDİR .

4     . İSTENİLDİĞİNDE KOLAY ÇÖZÜLEBİLMELİDİR .

5     . KENDİLİĞİNDEN ÇÖZÜLMEMELİDİR .

6     . ESTETİK OLMALIDIR .

DÜĞÜMLERİN YAPILIŞ TEKNİKLERİ

1   . KAPALI SEKİZLİ : EMNİYET KEMERİNE KARABİNA İLE GİRMEDE VEYAANA İPİN ANA VEYA ARA EMNİYET NOKTALARINA BAĞLANMASINDAKULLANILIR . ÇEKERİ EN YÜKSEK DÜĞÜMDÜR .

2   . TAM KAZIK : TIRMANAN VEYA İNİŞ YAPAN DAĞCININ KENDİSİNİ ANA - ARA EMNİYET NOKTALARINA SABİTLEMEDE VEYA İPİN ANA EMNİYETNOKTASINA BAĞLANMASINDA KULLANILIR .

3   . YARIM KAZIK : TIRMANAN VEYA İNİŞ YAPAN DAĞCIYA İP VERMEDE / ALMADA VEYA KENDİ KENDİNE İNİŞ YAPAN DAĞCININ KENDİSİNİ KONTROLLUOLA.RAK İNDİRMESİNDE KULLANILIR . DİNAMİK BİR DÜĞÜMDÜR .

4     . ÇİFT BALIKÇI : AYNI VEYA FARKLI KALINLIKTAKİ İKİ İPİ BİR BİRİNEBAĞLAMADA KULLANILIR .

5    . PURSİK : DAĞCININ TIRMANIRKEN VEYA İNERKEN ANA İP ÜZERİNDE KENDİNİ EMNİYETE ALDIĞI HAREKETLİ ( DİNAMİK ) BİR DÜĞÜMDÜR . BIRAKILDIĞINDA SIKIŞARAK DAĞCIYI OLDUĞU

 

NOKTADA SABİTLER .

6    . PERLON DÜĞÜMÜ : İKİ PERLONU BİR BİRİNE BAĞLAMADA KULLANILIR .

7    . BULİN DÜĞÜMÜ : EMNİYET KEMERİNİN OLMADIĞI ZAMANLARDA ANAİPTEN VEYA YARDIMCI İPTEN EMNİYET KEMERİ YAPMADA KULLANILIR .TEKLİ VEYA İKİLİ OLABİLİR .

8   . AÇIK SEKİZLİ : EMNİYET KEMERİNE ANA İPİN BAĞLANMASINDA VEYA KAPALI ( KUM SAATİ - BOLT VS .) BİR ALANA ANA EMNİYET NOKTASIKURMADA KULLANILIR .DÜĞÜM TAMAMLANDIĞINDA KAPALI SEKİZLİŞEKLİNE DÖNER .TEK KAT İP VEYA ÇİFT KAT İPTEN DÜĞÜM YAPILABİLİR .

DÜĞÜMLER VE ÇEKERLERİ

İPLERE DÜĞÜM ATILDIKTAN SONRA İPİN ÇEKERİ DÜĞÜME GÖRE AZALMAKTADIR. AŞAĞIDAKİ DEĞERLER HANGİ DÜĞÜMÜN İPİN ÇEKERİNİ NEKADAR DÜŞÜRDÜĞÜNÜ GÖSTERMEKTEDİR. 80 KG. DENEMEDE TEK VE İKİZ İPLER %8 YARIM İPLER %10 UZAR. 1 - DÜĞÜMSÜZ İP ÇEKERİ %1002 - SEKİZLİ %75 - 803 - CAMADAN %70 - 75 4 - ÇİFT BALIKÇI %65 - 705 - PERLON BANT %60 - 70 6 - TEK BALIKÇI %60 - 657 - TAM KAZIK %60 - 658 - KÖRDÜĞÜM %60 - 65

ANA EMNİYET NOKTALARI AÇI DEĞERLERİ

ANA EMNİYET NOKTALARI KURULURKEN; NOKTANIN ÇEKERİ SİKKELERE BAĞLIOLDUĞU KADAR ANA EMNİYETİ MEYDANA GETİREN AÇILARADA BAĞLIDIR. ANA EMNİYET NOKTALARI OLUŞTURULUYORİKEN İKİ DEĞİŞİK AÇI SİSTEMİ UYGULANMAKTADIR.

1    . ÜÇGEN TİP

2   . VTİPANA EMNİYET NOKTALARI OLUŞTURULACAĞI ZAMAN AÇILARIN GENİŞLİĞİNİN 120 DERECENİN ALTINDA OLMASINA ÖZELLİKLE ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR. AÇISAL DEĞERLER VE YÜK FAKTÖRLERİ

YAZ DAĞCILIĞI - 2

KAYA TIRMANIŞI :30 DERECE VE ÜZERİNDEKİ KAYALIK ALANLARDA 3 NOKTA PRENSİBİNE BAĞLI KALARAK ( TIRMANMANIN ÖZELLİĞİNE GÖRE DEĞİŞEBİLİR ) BASAMAK VE TUTAMAKLARI KULLANARAK TEKNİK MALZEMELİ VEYA MALZEMESİZ KAYA ÜZERİNDE YÜKSELİNMEYE KAYA TIRMANIŞI DENİR.

KAYA TIRMANIŞI YÖNTEMLERİ : KAYA YÜZEYİNDEKİ BASAMAK VE TUTAMAKLARIN DURUMLARINA,EĞİMİNE VE ŞEKLİNE BAĞLI OLARAK TIRMANMADA 3 YÖNTEM KULLANILMAKTADIR.

1    . DİK YÜKLENİŞ

2    . YAPIŞMA.

3    . KARŞIT BASKI.

TIRMANIŞ TEKNİĞİ KURALLARI

TIRMANIŞ TEKNİĞİ ; TIRMANIŞ YÖNTEMLERİ VE BU KURALLARIN UGULANMASIYLA ORTAYA ÇIKMIŞTIR. TIRMANIŞ ANINDA; TIRMANIŞA BAĞLI OLARAK BÜTÜN TEKNİKLER VEYA BİR KISMI UYGULANABİLİR.

 

 

 BU TEKNİKLER.

 

1    . ÜÇ NOKTA PRENSİBİ

 1. DENGE

3    . BASAMAK TUTAMAKLARIN KONTROLÜ

4    . TIRMANMA RİTMİ

5    . TIRMANMA POZİSİYONLARI

6    . KAYAYA VÜCUT TEMASI

KAYA TIRMANIŞ TEKNİKLERİ

KAYADA BALANSLANMA TEKNİK MALZEMEYLE MEMNİYETE ALMATIRMANICININ KENDİNİ VEYA GRUBUNU EMNİYETE ALMASI İKİ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞMEKTEDİR.

 1. DİNAMİK EMNİYET ( İP ÜZERİNDE EMNİYET /TIRMANICININ KENDİSİ VEYA EKİBİNİ DİREK OLARAK ANA ( PÜRSİK,GRİGRİ,STOP DECENDER,SEKİZLİ,KARABİNA VS. ) İP ÜZERİNE TEKNİK MALZEME KULLANARAK SABİTLEMESİDİR.
 2. STATİK EMNİYET ( SABİT MALZEMEYLE EMNİYET ) TIRMANICININ KENDİSİNİ VEYA EKİBİNİ DİREK OLARAK SABİT MALZEMEYE ( BABA,KUM SAATİ,SİKKE,STOPER VS. ) TEKNİK MALZEME KULLANARAK SABİTLEMESİDİR. DAĞCILIKTA İNİŞ ÇEŞİTLERİDAĞCILIKTA İKİ TÜRLÜ İNİŞ ŞEKLİ VARDIR.

1    - SERBEST İNİŞ : TEKNİK MALZEME KULLANMADAN BASAMAK VE TUTAMAKLARI KULLANARAK YAPILAN İNİŞTİR.

2    - TEKNİK MALZEMEYLE İNİŞ : TEKNİK MALZEME KULLANILARAK YAPILAN İNİŞTİR. 4 ÇEŞİTTİR.

A : EMNİYETİN LİDER TARAFINDAN SAÜLANDIĞI İNİŞ ŞEKLİ ; İNİŞ YAPANIN DİREK ANA İPE BAĞLANDIĞI İNİŞ ŞEKLİDİR. 50 METRE İNİŞ YAPILABİLİR.

B : ANA İPİN ANA İSTASYONA BAĞLANDIKTAN SONRA İNİŞ YAPILAN TARAFINDAN İNİŞ MALZEMELERİ KULLANILARAK YAPILAN İNİŞTİR. 50 METRE İNİŞ YAPILABİLİR.

C : ANA İPİN BİR UCU DİREK İNİŞ YAPANA BAĞLANDIKTAN SONRA ANA ENİYET NOKTASINDAKİ KARABİNADAN GEÇTİKTEN SONRA İNİŞ YAPAN TARAFINDAN İNİŞ MALZEMELERİ KULLANILARA YAPILAN İNİŞTİR. 25 METRE İNİŞ YAPILABİLİR.

D : DÜLFER İNİŞİ ; ANA EMNİYET NOKTASI HARİÇ İNİŞ SÜRESİNCE TEKNİK MALZEME OLARAK SADECE İP KULLANILARAK YAPILAN İNİŞ ŞEKLİDİR. ÜÇ ÇEŞİTTİR.

1    - İPİN SADECE KOLLARA DOLANARAK YAPILAN İNİŞ ŞEKLİDİR.

2    - İPİN KOL VE VÜCUDA SARILARAK YAPILAN İNİŞ ŞEKLİDİR.

3    - İPİN KOL VE BACAK ARASINDAN GEÇİRİLEREK YAPILAN İNİŞ ŞEKLİDİR.

PURSİK DÜĞÜMÜ İLE TIRMANIŞ TEKNİĞİ

PURSİK TIRMANIŞI : LİDER TARAFINDAN DÖŞENMİŞ VEYA SABİT HATLARDA ; TIRMANICININ FAZLA EFOR SARFETMEDEN PÜRSİK VEYA JUMAR YARDIMIYLA TEK AYAK VEYA ÇİFT AYAK TEKNİĞİYLE YÜKSELMESİDİR .PÜRSİK DÜĞÜMÜNÜN ÖZELLİĞİPURSİK İPİ KULLANILAN ANA İPİN 3 /

2    KALINLIĞINDA OLMASITERCİH EDİLMELİDİR . ANILAN UYGUNLUKTA İP MEVCUT DEĞİLİSE AYNI KALINLIKTAKİ İPTEN MARCHARD ( FRANSIZ )DÜĞÜMÜYLE EMNİYETLİ ŞEKİLDE TIRMANIŞ YAPILABİLİR .

PÜRSİK İPİNİN AYARLANMASI: İKİ ADET UYGUN UZUNLUKTA PÜRSİK İPİ YAPILIR .BİRİSİ GÖĞÜS İÇİN DİĞERİ AYAK İÇİNDİR .ANA İPE BAĞLANAN PÜRSİK İPİ GÖĞÜSE KARABİNAYLA TAKILIR.DİĞER PÜRSİK İPİ ANA İPE BAĞLANIR AYAK BASILIP YÜKSELİNİR VE EL İLE GÖĞÜS PÜRSİĞİ YUKARI SÜRÜLÜR .GÖĞÜS PÜRSİĞİNE ASILARAK KİLİTLENİR AYAK PÜRSİĞİ BOŞA ÇIKARILIR . AYAK PÜRSİK İPİ YUKARI ÇEKİLİR VE AYAK İLEÜZERİNE BASILARAK YÜKSELİNİR .

İP KULLANIM CETVELİ :İPİN İMAL EDİLİŞİNDEN BAŞLAMAK ÜZERE SERVİSTEN ÇIKANA KADAR İP İLE İLGİLİ TÜMBİLGİLERİN KAYDEDİLDİĞİ FABRİKA TARAFINDAN GÖNDERİLEN BİR KİTAPÇIKTIR. İKİ BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR.

1  - İMALATÇI FİRMA BÖLÜMÜ : İP İLE İLGİLİ TEKNİK BİLGİLERİN İŞLENDİĞİ BÖLÜMDÜR. (İPİN İMAL TARİHİ, CİNSİ, AĞIRLIĞI, UZUNLUĞU VS.)

2  - KULLANICI BİLGİLERİ : İPİ KULLANANLAR TARAFINDAN HER ETKİNLİKTEN SONRA DOLDURULAN BÖLÜMDÜR. (TIRMANILAN METRE, İNİLEN METRE, ŞOK, DONMA, YIKAMA VS.)

İPİN YIPRANMASI : İPİN KULLANIM SÜRESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER ;

1   - İP İLE TIRMANILAN METRE X 0.33 =

2  - İP İLE İNİLEN METRE X 1.66 =ÖRNEK : ETKİNLİK SÜRESİNCE 400 MT. TIRMANMA VE 300 MT. İNİŞ YARAMIŞ OLSUN İRİN YIPRANMASI KAÇ MT. OLUR7ÇÖZÜM : 400X0.33=132 300X1.66=498 MT. 132+498=630 MT. YIPRANMIŞ OLUR.

DÜŞME FAKTÖRÜ VE ŞOK : ETKİNLİK BOYUNCA TIRMANIŞ VE İNİŞLERDE DİKKATSİZLİK SONUCU DÜŞMELER MEYDANA GELMEKTEDİR. BU DÜŞÜŞLERDE DÜŞME FAKTÖRÜ VE ŞOK DAĞCININ VÜCUDUNA BİNDİRECEĞİ OLUMSUZ YÜKLERDİR. ŞOKU HESAPLAMAK VE LİMİT DIŞI FAKTÖRLERDE GEREKLİ TIBBİ TEDBİRLERİ ALMAK SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALI OLACAKTIR.DÜŞME FAKTÖRÜ : DÜŞÜLEN MESAFE / TIRMANILAN İP BOYU =ŞOK : DAĞCININ KİLOSU X DÜŞÜLEN MESAFE =ÖRN : BALKONDA OLAN BİR DAĞCI TIRMANIYORVE İLK ARA EMNİYET NOKTASINI 0.2 MT. ATIYOR.

SONRA TIRMANMAYA DEVAM EDİYOR 5 MT. TIRMANDIKTAN SONRA DÜŞÜYOR. DÜŞME FAKTÖRÜ VE ŞOK NEDİR 7ÇÖZÜM : DÜŞÜLEN MESAFE : 10 MT. TIRMANILAN İP BOYU = 5.2 MT.DÜŞME FAKTÖRÜ : 10 / 5.2 = 1.9 ŞOK : 75 (DAĞCININ KİLOU) X 10 = 750ÖRN : TIRMANMAYA BAŞLAYAN DAĞCI 1. ARA EM. NOK. 2 MT.2. " " " 5 "3. " " " 6 "4. " " " 7 " ATTIKTAN SONRA 2 MT. DAHA TIRMANIYOR VE DÜŞÜYOR. DÜŞME FAKTÖRÜ VE ŞOK KAÇTIR 7ÇÖZÜM : DÜŞÜLEN MESAFE 4 MT. TIRMANILAN İP BOYU : 22 MT. 4 / 22 = 0.18 DİR.ŞOK : 4 X 75 = 300 KGKİLO NEWTON = KG X 100 DÜŞMELERDE; FİZİK KURALI BİZİN ARKADAŞIMIZ DEĞİLDİR. DÜŞENİN ALEYHİNE İŞLER. İP SON KARABİNADAN DÖNDÜKTEN SONRA DÜŞENİN VÜCUDUNA BİNEN (G) YÜK %66 DIR. DİĞER YANDA ARA EMNİYET NOKTALARINA SÜRTÜNEREK ENERJİSİNİ KAYBEDEN İPE %34 YÜK BİNER.İPİN ŞOK GÜCÜNÜN EMİLMESİLİDER TIRMANIŞI YAPILIRKEN İPİN DİK VEYA DİK' E YAKIN BİR ŞEKİLDE OLMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR. BUNUN NEDENİ DÜŞME DURUMUNDA; ŞOKUN EMİLMESİ İPİN BAŞLANGICINDAN DÜŞEN DAĞCIYA KADAR İPE YAYILMASINI SAĞLAMAKTIR.

ARA EMNİYET NOKTALARI: LİDER TIRMANIŞI YAPARKEN İKİ ANA EMNŞYET NOKTASI ARASINDA TIRMANIŞ ROTASI ÜZERİNE DEĞİŞİK CİNS VE DEĞİŞİK UZAKLIKTA EMNİYET MALZEMELERİ KULLANILIR. BU MALZEMELER ARA EMNİYET NOKTASI OLARAK ADLANDIRILIR.ARA EMNİYET

 

NOKTALARININ GÖREVLERİ

 1. KORUYUCULUK : DÜŞME MESAFESİNİ KISALTARAK DÜŞEN LİDERİ KORUYABİLİR.
 2. DİNLENDİRME : LİDER ARA EMNİYET NOKTASINA GİRDİKTEN SONRA DİNLENEBİLİR.
 3. YARDIM : HAMLEYİ TAMAMLAYABİLMEK İÇİN ARA EMNİYET NOKTASINA AĞIRLIĞINI VEREREK KENDİNİ YUKARI ÇEKEBİLİR.
 4. DOLAYLI YARDIM : LİDER KOLUNUN UZANABİLDİĞİ BİR NOKTAYA ARA EMNİYET MALZEMESİ SABİTLEDİKTEN SONRA TIRMANMA İPİNİ BU NOKTAYA TAKARAK ARTÇI TARAFINDAN BU NOKTAYA ÇEKİLEBİLİR.
 5. İNİŞ NOKTASI : TIRMANMAYI BIRAKAN LİDER ARA EMNİYET NOKTASINI KULLANARAK RAHATLIKLA AŞAĞIYA İNEBİLİR.
 6. TIRMANMA HATTI : HERHANGİ BİR NEDENLE AŞAĞIYA İNEN LİDER AYNI HATTI KULLANARAK RAHATLIKLA YUKARI ÇIKABİLİR.
 7. İPİN EMNİYETİ : TIRMANMA İPİNİ KESEBİLECEK KESKİN KAYA, BUZ ÇIKINTILARINDAN UZAK TUTABİLİR VEYA ÇATLAKTA SIKIŞMASINI ÖNLEYEBİLİR.
 8. İPİN DÜZGÜNLÜĞÜ : TIRMANMA İPİNİN DÜZGÜN BİR HAT ÜZERİNDE KURULMASINI SAĞLAYABİLİR.
 9. İPİ ÇIKINTILARDAN UZAK TUTMAK : NEGATİF BÖLGELERDEN İPİ UZAKLAŞTIRABİLİR.

ARA EMNİYET NOKTALARI VE EMNİYET KURALLARI

 1. İLK İKİ ARA EMNİYET NOKTASI ANA EMNİYET NOKTASINA YAKIN OLMALI.
 2. DÜŞME RİSKİNİN ARTTIĞI YERLERDE ARA EMNİYET NOKTALARI BİRBİRİLERİNEYAKIN OLMALI.
 3. ZOR HAMLELERİN BULUNDUĞU BÖLGEMİN ALTINA VE ÜSTÜNE ATILMALI.
 4. İMKANLAR ELVERDİĞİNCE HAT DÜZGÜN KURULMALI.BUNUN İÇİN DEĞİŞİK UZUNLUKLARDA PERLON BANT VEYA EXPRES BULUNDURULMALI.

ARA EMNİYET NOKTALARININ TEST EDİLMESİ

 1. SİKKE,STOPER,FRIEND,THRICAM,HEXANTRIC HEXSİGONAL VS.KAYAYA SIKIŞDIRILDIKTAN SONRA YAVAŞÇA YÜK BİNDİRİLİP NESNELERİN ÇATLAĞAİYİCE OTURMASI SAĞLANMALIDIR.
 2. TIRMANICI ANA EMNİYET İPİNİ KARABİNAYA TAKTIKTAN SONRA TIRMANMAYA DEVAM EDER. EXSPRES HİZASINI GEÇTİKTEN SONRA ANA İPİNSÜRTÜNMESİNDEN ,GERDİRMESİNDEN DOLAYI EMNİYET MALZEMESİ VE EKSPRESİN YERİNDEN ÇIKMADIĞI KONTROL EDİLMELİDİR.
 3. ARA EMNİYETİN TAKILACAĞI NOKTALARA ; ARA EMNİYET TAKMADAN ÖNCE KAYALARIN ELLE KONTROLÜ MUTLAKA YAPILMALIDIR4. .( TAŞ DÜŞMESİDEÖNLENMİŞ OLUR )
 4. DERİN VE KESKİN ÇATLAKLI BÖLGELERDEN GEÇİLİYOR İKEN ANA İPİN ANILAN NESNELER TARAFINDAN KESİLMEDİĞİ VE ÇATLAĞA SIKIŞMADIĞI KONTROL EDİLMELİDİR.

ARA EMNİYET NOKTALARININ STANDARTI LİDER TIRMANIŞ KOORDİNASYONU TIRMANMANILACAK ROTA ARAŞTIRILIP ( KAÇ KİŞİNİN TIRMANACAĞI,LİDER, ZORLUK DERECESİ,ROTANIN UZUNLUĞU,KULLANILACAK MALZEMELER, TAHMİNİ TIRMANMA SÜRESİ,TIRMANILACAK ROTA,MEYDANA GELEBİLECEK AKSİLİKLER VS./TIRMANMAYA KARAR VERİLDİKTEN SONRA;

1    . PARKURU EN İYİ BİLEN VE EN İYİ TIRMANAN LİDER OLUR.

2    . LİDERE YAKIN BİLGİSİ VE TIRMANMA YETENEĞİ OLAN LİDER YARDIMCISI OLUR.

3    . ARADA KALANLAR DURUMLARA GÖRE DEĞERLENDİRİLİR.

LİDER TIRMANIŞ TEKNİĞİ

1    . L (LİDER ) TIRMANIRKEN Y ( YARDIMCI ) EMNİYETİ ALIR.

2    . L TIRMANMAYI ( İP BOYU ) TAMAMLAYIP ÜST ANA EMNİYET NOKTASINI KURDUKTANSONRA;

3    . ARA TIRMANICILAR VARİSE /TIRMANIR VE EMNİYETE GİRDİKTEN SONRA;

4     . L TARAFINDAN ALT NOKTADA BULUNAN MALZME ÇANTASI YUKARI ÇEKİLİR.

5  . Y ( İSTER İSE JUMAR VEYA PÜRSİK KULLANARAK ) TIRMANARAK ARA EMNİYETYET NOKTALARINDAKİ MALZEMELERİ TOPLAYARAK L TARAFINDAN EMNİYETİ ALINARAK YUKARIYA ÇEKİLİR.

6  . Y ANA EMNİYET NOKTASINA VARDIKTAN SONRA ; * DURUMU İYİ İSE LİDER OLARAK TIRMANMAYA DEVAM EDER. * BİR ÖNCEKİ LİDER YARDIMCI DURUMUNA GEÇER. * TIRMANICI GURUBUN İÇİNDEKİLERİN PERFORMANSI BİRBİRİLERİNE YAKIN İSE HERKES AYNI ROTADA DİĞERPARKURLARDA LİDER TIRMANIŞI YAPABİLİR.

TEKNİK MALZEMELERİN ÜZERİMİZDEKİ DÜZENİ

TEKNİK MALZEMELERİN TIRMANICILAR TARAFINDAN ÜZERLERİNE YERLEŞTİRİLMESİNİN KESİN KURALI YOKTUR. HER TIRMANICI KULLANACAĞI TEKNİK MALZEMEYİ NASIL KOLAYINA GELİYOR VE DAHA PRATİK NASIL KULLANMA LIŞKANLIĞI ÖN PLANA ÇIKMAKTADIR.TEKNİK MALZEMELERİN TAŞINMASI1. TEKNİK MALZEMELERİN TIRMANICI TARAFINDAN TAŞINMASININ 2 YOLU VARDIR.

( A ) EMNİYET KEMERİ ASKILARI

( B ) OMUZA ÇAPRAZ TAKILAN PERLONLAR.

NOT : EMNİYET KEMERİ MALZEME ASKILARININ ÇEKERLERİ 10 KG. CİVARINDADIR.

 1. KULLANIM SIRASINA GÖRE MALZEMELER ÖNDEN ARKAYA DOĞRU OLMALIDIR.
 2. HER İKİ EL TIRMANIŞ SÜRESİNCE KULLANILACAĞINDAN MALZEMELERİ TÜRLERİNE GÖRE İKİYE AYIRIP SAĞ VE SOL TARAFA AŞILMALIDIR.
 3. EN SON KULLANILACAK MALZEMELER EN ARKAYA AŞILMALIDIR.

5. MALZEMELER ASILIRKEN DENGE UNSURU HESAPLANMALIDIR. MERDİVENLER SARILIP EN ARKAYA AŞILMALIDIR.

İPTEN İPE GEÇİŞ TEKNİĞİ:

ASKIDA KALAN VEYA İPİ KAZAYA UĞRAYAN DAĞCIYI KURTARMADA EN ETKİLİ YOLDUR. TIRMANIRKEN VEYA İNİŞ YAPARKEN İPTEN İPE GEÇİŞTE AŞAĞIDAKİ GEÇİŞ TEKNİĞİ KULLANILIR.

1.BULUNDUĞUNUZ İPE KENDİNİZİ JUMAR VEYA PÜRSİK İLE SABİTLEYİN. BAĞLANTILARINIZI ÇIKARTIN.

2.GEÇMEK İSTEDİĞİNİZ İPE ÜZENGİ ATARAK HAFİFÇE YÜKSELİN VE DİĞER PÜRSİĞİNİZİ GEÇMEK İSTEDİĞİNİZ İPE BAĞLAYIN PÜRSİĞİ KİLİTLEYİN.

 1. AYRILMAK İSTEDİĞİNİZ İPTEN TÜM BAĞLANTILARI SÖKÜN.
 2. BAĞLANDIĞINIZ İPE İNİŞ VEYA TIRMANMA MALZEMELERİNİ BAĞLAYIN. YENİDEN ÜZENGİ DÜĞÜMÜ UYGULAYARAK YÜKSELİP PÜRSİĞİNİZİ GEVŞETEREK İNİŞ VEYA ÇIKIŞINIZA DEVAM EDİN.

SIRTTA YARALI İNDİRME KAZAZEDENİN YARASI HAFİF FAKAT HAREKET ETMESİNİ ENGELLİYORSA SIRTTA YARALI İNDİRME TEKNİĞİ UYGULANIR. ÜÇ ÇEŞİT İNDİRME TEKNİĞİ VARDIR.

1. KAZAZEDE KURTARICININ SIRTINA ANA İPLE BAĞLANDIKTAN SONRA DİĞER BİR DAĞCI TARAFINDAN YARIM KAZIKLA AŞAĞIYA İNDİRİLİR.

2. KAZAZEDE KURTARICININ SIRTINA VE İPE BAĞLANDIKTAN SONRA ANA EMNİYET NOKTASINDAN GEÇİRİLEREK İP KURTARICI TARAFINDAN YARIM KAZIKLA KENDİSİ TARAFINDAN KONTROL EDİLEREK VE PÜRSİK SÜRÜLEREK İNDİRİLİR.

 1. 60 CM. UZUNLUĞUNDA İKİ KAT PERLON (20 - 40 CM. UZUNLUĞUNDA) KARABİNAYA BAĞLANIR. KISA PERLON YARALIYA UZUN PERLON KURTARICIYA BAĞLANDIKTAN SONRA SEKİZLİ VEYA YARIM KAZIK İLE ANA İPE GİRİLİR VE İNİŞ YAPILIR.

KAYA DERECELENDİRME SİSTEMİ ALMANYA VE İNGİLTEREDE ;1900 ' LÜ YILLARIN BAŞINDAN BAŞLAYARAK DERECELENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILMAKTADIR . 1920 ' Lİ YILLARDA VVILLO VVELZENBACH ROMAN RAKAMLARINI VE İNGİLİZ ÖNAD SİSTEMLERİNİ KULLANARAK BUGÜNKÜ UIAA DEĞERLENDİRME SİSTEMLERİNİN ANA TEMELİNİ OLUŞTURMUŞTUR . DÜNYADA PEK ÇOK ÜLKE KENDİ DERECELENDİRME SİSTEMLERİNİ YAPMIŞLARDIR .

NOT : KAYA ÜZERİNDEKİ EN YÜKSEK DERECE BİR TANE OLSA BİLE EN YÜKSEK DERECE ÜZERİNDEN DERECELİNDİRİLİR .BUNLAR :

1    . YOSEMITE DECIMAL SYSTEM ( YDS )

2    . NATIONAL CLIMBING CLASSIFICATION SYSTEM ( NCCS )

3    . INTERNATIONAL FRENCH ADJECTIVAL SYSTEM ( IFAS )

4    . UIAA DERECELENDİRME YAPILIRKEN :

1    . KAYANIN YAPISI .

2    . KAYANIN SAĞLAMLIĞI .

3    . DERECESİ .

4    . BASAMAK VE TUTAMAKLARIN ÖZELLİĞİ .

A . BASAMAK TUTAMAK SAYISI .

B . BASAMAK TUTAMAKLARIN BÜYÜKLÜĞÜ .

C . BASAMAK VE TUTAMAKLARIN ARASINDAKİ GENİŞLİK . D . NEĞA7İF ( İÇ BÜKEY ) ÖZELLİĞİ VS.

İLERİ KAYA TIRMANIŞ TEKNİKLERİ

İLERİ KAYA TIRMANIŞLARINDA ; TIRMANIŞ DUVARININ ÖZELLİĞİNE GÖRE DEĞIŞİKTIRMANMA TEKNİKLERİ UYGULANMAKTADIR.BUNLAR :

 1. TEK İP TIRMANIŞ TEKNİĞİ .
 2. İKİZ ( ÇİFT ) İP TIRMANIŞ TEKNİĞİ .
 3. İKİLİ (İKİ ) İP TIRMANIŞ TEKNİĞİ .
 4. SOLO TIRMANIŞ TEKNİĞİ .

TEK İP TIRMANIŞ TEKNİĞİ10-10.5-11 MM.KALINLIĞINDA TAM İPİN TIRMANIŞ SÜRESİNCE KULLANILMASINA TEK İP DENİLMEKTEDİR . ALT ANA EMNİYET NOKTASINDAN BAŞLAMAK ÜZERE ARA EMNİYET NOKTALARINI KULLANARAK ÜST ANA EMNİYET NOKTASINA VARANA KADAR TEK İP KULLANILMAKTADIR.TEK İPİN AVANTAJLARI

 1. İKİLİ İPE NAZARAN DAHA HAFİFTİR.
 2. İKİLİ İPE NAZARAN İP SÜRMEK DAHA KOLAYDIR.
 3. AYRI RENK İP KULLANMA ÖZELLİĞİ YOKTUR.

TEK İPİN DEZAVANTAJLARI

 1. İKİLİ İPE NAZARAN DAHA EMNİYETSİZDİR.
 2. İNİŞLERDE 25 MT.LİK İNİŞ YAPILABİLİR.

İKİZ (ÇİFT) İP TEKNİĞİ İKİZ ( ÇİFT ) İP İLE TIRMANMA TEKNİĞİ 8 VEYA 8 1 / 2 MM . LİK İKİ FARKLI RENKTEKİ İPİN LİDER TARAFINDAN ALT ANA EMNİYET NOKTASINDAN BAŞLAYARAK AYNI ARA EMNİYET NOKTALARINDAN GEÇİRİLEREK ÜST ANA EMNİYET NOKTASINDA BİTİRİLMESİNE İKİZ ( ÇİFT ) İP TEKNİĞİ DENİR . LİDERİN İPE ĞİRİŞİALT ANA EMNİYET NOKTASI KURULUP EMNİYETİ ALINDIKTAN SONRA :

1    . LİDER EMNİYET KEMERİNE İPLERİ AYRI AYRI BAĞLAR .

2    . LİDERİN İPİ ANA EMNİYET NOKTASINDA; (A) KARABİNA İLE YARIM KAZIK DÜĞÜMÜ , (B) SEKİZLİ , (C) REVIRSO VEYA ATC YE ;ARTCI TARAFINDAN BAĞLANIR .

3    . LİDER : İPİ ARA EMNİYET NOKTALARINDAKİ KARABİNAYABERABER TAKMALIDIR .

4    . İPİN DOLAŞMAMASINA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLMELİDİR.

5    . LİDER TARAFINDAN ÜST ANA EMNİYET NOKTASI KURULUP EMNİYET ALINDIKTAN SONRA SONRA İP : ÜST ANAEMNİYET NOKTASINDAKİ KARABİNAYA AYRI AYRI BAĞLANIR

İKİZ (ÇİFT ) İPİN AVANTAJLARI

1    . ÖZELLİKLE TEHELİKELİ VE KESKİN UÇLARIN ( KAYA - BUZ ) BULUNDUĞU ALANLARDA TIRMANIŞ YAPILIYOR İKEN TEK İPTEN ÇOK DAHA EMNİYETLİDİR .

2    . TIRMANMA YAPILDIKTAN SONRA : ( A ) İKİ İPİN UCU BİR BİRİNE BAĞLANARAK 50 MT . LİK İNİŞ YAPILABİLİR . ( B ) ARTÇI İPİN BİRİSİNİ TIRMANMAK İÇİN KULLANIRKEN LİDER TARAFINDAN

 

DİĞER İP İLE YEDEK MALZEMELER YUKARI ÇEKİLEBİLİR . (c) İKİZ ( ÇİFT ) İP İNCE OLDUĞUNDAN DAHA AZ YER KAPLAR VE İKİ ADET ANAİPTEN DAHA HAFİFTİR .

İKİZ (ÇİFT ) İPİN DEZAVANTAJLARI

1    . İKİ İP TEK İPTEN DAHA AĞIRDIR .

2    . ÖZEL ÇALIŞMA GEREKTİRİR .

3    . ANA VE ARA EMNİYET NOKTALARINDA İP SÜRMEK DAHA ZORDUR .

4     . AYNI KARABİNAYA İKİ İPİ AYNI ANDA TAKMAK ZORDUR .

5     . LİDERİN VE ARTCININN ANA EMNİYET NOKTALARINDA HAZIRLANMASI , İPTEN ÇIKMASI VE ANA İPLERE GİRMESİ DAHA UZUN ZAMAN ALIR .

6    . ANA EMNİYET NOKTALARINDA ( ALT - ÜST ) İKİ İPİN BAĞLANABİLMESİ İÇİN HMS KARABİNALARA İHTİYAÇ VARDIR .

7    . AYRI RENKTE İKİ İPE İHTİYAÇ VARDIR . İKİLİ İPTE ANA VE ARA EMNİYET NOKTALARI İKİLİ ( İKİ ) İPİN DOĞRU VE HATALI UYGULANIŞI UZUN DUVAR TIRMANIŞ TEKNİKLERİ LİDER İSTASYONU KURAR-YARDIMCI MALZEMEYİ ALIR-ARTCI ARA EMNİYET NOKTALARINI SÖKEREK TIRMANIR.

Kategorideki Diğer Başlıklar

TÜRKİYE'DEKİ EN YÜKSEK DAĞLARIMIZ
DOĞA YÜRÜYÜŞÜ İÇİN MALZEMELER
DOĞADA YÜRÜYÜŞ TEKNİKLERİ